Nastavení zabezpečení Macu
Zde je několik tipů na zlepšení zabezpečení vašeho Macu.
Používání bezpečných hesel
Chcete-li svá data uchovat v bezpečí, doporučujeme zabezpečit Mac pomocí hesel. Volte vždy taková hesla, která nelze snadno uhodnout. Informace naleznete v tématech Tipy pro vytvoření bezpečných hesel a Informace o používání hesel.
Vyžadování přihlášení od uživatelů
Mají-li k vašemu Macu fyzický přístup další lidé, doporučujeme pro každou osobu, která má povolení jej používat, vytvořit samostatný uživatelský účet a poté od každého uživatele vyžadovat přihlášení. Tak lze zabránit neoprávněným osobám v používání Macu. Zároveň se tak oddělí správa uživatelských souborů, takže každý uživatel bude mít přístup pouze k vlastním souborům a údajům nastavení. Jednotliví uživatelé nemohou zobrazit ani změnit soubory nebo nastavení náležející jiným uživatelům. Informace najdete v tématu Nastavení pro uživatele, hosty a skupiny.
Zabezpečení Macu při nečinnosti
Počítač můžete nastavit tak, že je-li po stanovenou dobu nečinný a přejde do režimu spánku, bude aktuální uživatel odhlášen. Viz Nastavení odhlášení počítače Mac, když není používán. Při probuzení z režimu spánku nebo režimu spořiče obrazovky je také vhodné vyžadovat heslo. Viz Požadování hesla po probuzení Macu. Pro větší pohodlí můžete nakonfigurovat aktivní roh obrazovky, umožňující kdykoli uzamknout obrazovku kliknutím. Informace naleznete v tématu Spuštění spořiče obrazovky pomocí aktivních rohů.
Omezení počtu uživatelů s oprávněními správce
Oprávnění správce pro tento Mac může mít jeden nebo více jeho uživatelů. Ve výchozím nastavení je správcem osoba, která Mac původně nainstalovala.
Správci mohou vytvářet, spravovat a odstraňovat další uživatelské účty, instalovat a odstraňovat software a také měnit nastavení počítače. Z těchto důvodů se správcům doporučuje vytvářet pro běžnou činnost, při níž nejsou potřeba oprávnění správce, pouze standardní uživatelské účty. Při případném prolomení zabezpečení počítače prostřednictvím standardního uživatelského účtu bude rozsah škody mnohem menší, než kdyby daný uživatel měl oprávnění správce. Používá-li váš Mac více osob, snažte se vždy omezit počet uživatelů s oprávněními správce. Informace najdete v tématu Nastavení pro uživatele, hosty a skupiny.
Šifrování dat v Macu pomocí FileVaultu
Máte-li v Macu soukromá nebo důvěrná data, můžete je zabezpečit před nežádoucím zobrazením nebo zkopírováním pomocí funkce šifrování disku FileVault. FileVault zakóduje data uložená v Macu, takže budou uzamčena a nebude možné je přečíst bez zadání přihlašovacího hesla. Informace naleznete v tématu Jak funguje šifrování FileVault?