Vytváření dokumentů na Macu a práce s nimi
Pomocí aplikací v macOS (například Pages či TextEditu) nebo aplikací z Mac App Storu můžete vytvářet zprávy, eseje, tabulky, finanční grafy, prezentace a mnoho dalších typů dokumentů.
Vytváření dokumentů
Na Macu otevřete aplikaci, která umožňuje vytváření dokumentů a potom v dialogovém okně Otevřít klikněte na Nový dokument nebo vyberte volbu Soubor > Nový.
Chcete‑li například vytvořit dokument s prostým či formátovaným textem nebo HTML dokument, použijte TextEdit.
Mnohé počítače Mac jsou dodávané s těmito předinstalovanými aplikacemi společnosti Apple, které umožňují vytváření tabulek, prezentací, zpráv a dalších typů dokumentů.
Pages: Umožňuje vytvářet dopisy, zprávy, letáky, plakáty a další. Textový procesor Pages obsahuje mnoho šablon, se kterými je snadné vytvářet skvěle vypadající dokumenty.
Numbers: Umožňuje vytvářet tabulkové dokumenty k organizaci a prezentaci dat. Začněte šablonou a upravte ji tak, jak potřebujete – přidejte vzorce, grafy, obrázky a další obsah.
Keynote: Umožňuje vytvářet poutavé prezentace s obrázky, multimediálním obsahem, grafy, animacemi a dalšími prvky.
Pokud v Macu nemáte Pages, Numbers nebo Keynote, můžete si tyto aplikace pořídit v App Storu.
Tyto aplikace jsou k dispozici také pro iOS zařízení (v App Storu) a na webu iCloud.com.
Formátování dokumentů
S textem v dokumentech na Macu lze pracovat a formátovat ho několika způsoby:
Změna písem a stylů: V dokumentu vyberte Formát > Zobrazit písma nebo Formát > Písmo > Zobrazit písma nebo Formát > Styl. Informace naleznete v tématu Formátování textu v dokumentech pomocí písem.
Změna barev: V dokumentu vyberte Formát > Zobrazit barvy nebo Formát > Písmo > Zobrazit barvy. Informace naleznete v tématu Použití barev v dokumentech.
Zadání jiných typů znaků: Můžete zadávat znaky s diakritikou.
Kontrola pravopisu: Ve většině aplikací je pravopis kontrolován při psaní a chyby jsou opraveny automaticky. Tyto funkce můžete vypnout nebo můžete použít jiné volby. Informace naleznete v tématu Kontrola pravopisu a gramatiky.
Aplikace může poskytovat další možnosti formátování textu a práce s textem, s obrázky a objekty. Chcete-li se o aplikaci dozvědět více, vyberte při práci s aplikací v řádku nabídek položku Nápověda.
Ukládání dokumentů
Mnohé aplikace na Macu ukládají vaše dokumenty automaticky během práce (funkce známá jako Automatické ukládání). Dokumenty můžete ukládat kdykoli.
Uložení dokumentu: V dokumentu vyberte volbu Soubor > Uložit, zadejte název, vyberte, kam chcete dokument uložit (další umístění zobrazíte kliknutím na tlačítko se šipkou dolů ) a pak klikněte na Uložit.
Když dokument ukládáte, můžete přidat značky, které vám jej poůžou později nalézt. Je možné, že budete také moci uložit dokument na iCloud Drive, odkud bude k dispozici na všech vašich počítačích a iOS zařízeních, na nichž jste iCloud Drive nastavili.
Uložení dokumentu pod jiným názvem: V dokumentu vyberte volbu Soubor > Uložit jako a zadejte nový název. Pokud volbu „Uložit jako“ nevidíte, stiskněte a podržte klávesu Alt a otevřete nabídku Soubor znovu.
Uložení dokumentu jako kopie: V dokumentu vyberte volbu Soubor > Duplikovat nebo Soubor > Uložit jako.
Můžete také dokument uložit jako PDF a spojit více souborů do jednoho PDF.
Hledání dokumentů
Na Macu lze vyhledat dokumenty několika způsoby:
Požadavky na Siri: Pomocí Siri můžete vyhledat soubor nebo skupinu souborů a potom omezit rozsah výsledků, které funkce Siri vrátila. Další informace o Siri
Zde je několik příkladů dotazů pro Siri:
„Show me the files I worked on last week about kitchen remodel“
„Just the ones tagged appliances“
Použití Spotlightu: Klikněte na ikonu Spotlightu v řádku nabídek a zadejte název dokumentu. Spotlight také můžete využít k zadání kritérií pro omezení rozsahu hledání.
Použití značek: Pokud jste svůj dokument označkovali, kliknutím na ikonu Finderu v Docku otevřete okno Finderu a potom klikněte na značku na bočním panelu Finderu. Informace naleznete v tématu Uspořádání souborů pomocí značek.
Použití složky Poslední položky: Na bočním panelu Finderu klikněte na Poslední položky.
Použití nabídky Poslední položky: Pokud jste na dokumentu pracovali v nedávné době, vyberte nabídku Apple > Poslední položky.
Některé aplikace umožňují otevřít nedávno zpracovávané dokumenty tak, že použijete příkaz Soubor > Otevřít poslední položku a poté otevřete dokument.