Настройване на вашия MacBook Pro
Първия път, когато вашия MacBook Pro се включи, Setup Assistant (Помощник за настройка) ви превежда през простите стъпки, които са нужни, за да започнете да използвате вашия нов Mac. Можете да отговаряте на всички подкани или да пропускате някои стъпки, като изберете да ги завършите по-късно. Например, може да е разумно да настроите Screen Time (Екранно време), което можете да настройвате за различни потребители, след първоначалната настройка.
Setup Assistant (Помошник за настройка) ви превежда през следното:
Настройване на вашата държава или регион: Настройва езика и часовата зона на вашия Mac.
Опции за улеснен достъп: Разгледайте възможностите за улеснен достъп за Vision (Зрение), Motor (Движение), Hearing (Слух), Cognitive (Познавателни способности) или щракнете Not Now (Не сега). За да научите повече, вижте Улеснен достъп на вашия Mac.
Свързване към Wi-Fi мрежа: Изберете мрежата и въведете код за достъп, ако е необходимо. (Ако използвате Ethernet, можете също да изберете Other Network Options (Други възможности за мрежи).) За да смените мрежата по-късно, щракнете иконката за състояние на Wi-Fi в лентата с менюта или в Контролен център, щракнете Other Networks (Други мрежи) и след това изберете Wi-Fi мрежа и въведете кода за достъп. Също така можете да изберете да включвате или изключвате Wi-Fi от тук.
Съвет: След настройката, ако не виждате иконката за състояние Wi-Fi в лентата с менюта, можете да я добавите. Отворете System Preferences (Системни параметри) и след това щракнете Network (Мрежа). Щракнете Wi-Fi в списъка отляво и след това изберете „Show Wi-Fi status in menu bar“ („Показване на състоянието на Wi-Fi в лентата с менюта“).
Прехвърляне на информация: Ако настройвате нов компютър и не сте настройвали Mac преди, щракнете Not Now (Не сега) в прозореца на Migration Assistant (Помощник за миграция). Ако искате да прехвърлите вашите данни от друг компютър сега или по-късно, вижте Можете да прехвърлите данните си към вашия нов MacBook Pro.
Влезте с вашия идентификатор Apple ID: Вашият идентификатор Apple ID се състои от електронен адрес и код за достъп. Това е регистрацията, която използвате за всички, което правите с Apple—включително използване на App Books, приложението Apple TV, Apple Book Store, iCloud, Messages и други. Най-добре е да имате свой собствен идентификатор Apple ID и да не го споделяте. Ако все още нямате идентификатор Apple ID, можете да създадете такъв по време на настройката (безплатно е). Можете да влизате със същия идентификатор Apple ID, за да използвате всяка Apple услуга на всяко устройство—без значение дали е вашия компютър, iOS устройство, iPadOS устройство или Apple Watch. Вижте Apple регистрация на Mac.
Съвет: Ако вече сте настроили друго устройство с най-новата версия на софтуера (macOS 12 или следваща, iOS 15 или следваща, iPadOS 15 или следваща), ще видите поле за експресна настройка „Make This Your new Mac“ („Направете това вашия нов Mac“), което пропуска голяма част от стъпките и използва настройките, запазени във вашата iCloud регистрация.
Съхраняване на файлове в iCloud: С iCloud можете да съхранявате вашето съдържание—документи, снимки и други—в облака и да имате достъп до него, където и да отидете. Уверете се, че сте влезли със същия идентификатор Apple ID на всички ваши устройства. За да настроите тази възможност по-късно, отворете System Preferences (Системни параметри) и влезте с вашия идентификатор Apple ID, ако все още не сте. Щракнете Apple ID, щракнете iCloud в страничната лента и след това изберете функциите, които искате да използвате. По време на настройката можете и да изберете да използвате iCloud Keychain (Ключодържател в iCloud), за да запазвате вашите пароли. За да научите повече, вижте Достъп до вашето iCloud съдържание на вашия Mac.
Screen Time (Екранно време): Можете да следите и да получавате отчети за употребата на вашия компютър. За възможности и детайли, вижте Screen Time (Екранно време) на Mac.
Активиране на Siri и „Hey Siri“: По време на настройката можете да включите Siri и „Hey Siri“ (за да можете да изговаряте вашите заявки към Siri). За да активирате „Hey Siri“, изговорете няколко команди към Siri, когато това бъде поискано. За да научите как да активирате Siri и „Hey Siri“ по-късно и за информация относно използването на Siri на вашия Mac, вижте Siri на вашия Mac.
Настройване на Touch ID: По време на настройката можете да добавите пръстов отпечатък за Touch ID. За да настроите Touch ID по-късно, или за да добавите допълнителни пръстови отпечатъци, отворете System Preferences (Системни параметри) и след това щракнете Touch ID. За да добавите пръстов отпечатък, щракнете и следвайте инструкциите от екрана.
Освен това, можете да настроите опцци за това как искате да използвате Touch ID на вашия MacBook Pro: да отключвате вашия Mac, да използвате Apple Pay (вижте Използване на Apple Pay на вашия Mac), да купувате елементи в App Store, в приложението Apple TV, в Apple Books и в уеб сайтове и да попълвате автоматично вашата парола.
Съвет: Ако двама или повече потребители използват един и същи MacBook Pro, всеки потребител може да добави пръстов отпечатък към Touch ID, за да може бързо да отключва MacBook Pro, да се идентифицира и да влиза в компютъра. За една потребителска регистрация можете да добавите до три пръстови отпечатъка и до пет пръстови отпечатъка общо за всички потребителски регистрации на вашия MacBook Pro.
За да научите повече, вижте Use Touch ID on Mac (Използване на Touch ID на Mac) в Ръководство на потребителя за macOS.
Настройване на Apple Pay: Можете да настроите Apple Pay за една потребителска регистрация на вашия MacBook Pro по време на началната настройка. Други потребители продължават да имат възможността да плащат с Apple Pay, но трябва да завършват покупката с техния iPhone или Apple Watch, който предварително е бил настроен за Apple Pay (вижте Използване на Apple Pay на вашия Mac). Следвайте инструкциите от екрана, за да добавите и потвърдите вашата карта. Ако вече използвате карта за покупки на медия, може да бъдете подканени да потвърдите първо тази карта.
За да настроите Apple Pay или да добавите допълнителни карти по-късно, отворете System Preferences (Системни параметри) и след това щракнете Wallet & Apple Pay (Портфейл и Apple Pay). Следвайте инструкциите от екрана, за да настроите Apple Pay.
Забележка: Издателят на картата определя дали вашата карта може да бъде използвана с Apple Pay и може да поиска от вас да предоставите допълнителна информация, за да завършите процеса на потвърждаване. Много кредитни и дебитни карти могат да бъдат използвани с Apple Pay. За информация относно достъпността на Apple Pay и настоящите издатели на кредитни карти, вижте статията на Apple Support Apple Pay participating banks (Участващи банки в Apple Pay).
Изберете вашия изглед: Можете да изберете Light (Светъл), Dark (Тъмен) или Auto (Автоматичен) за изгледа на вашата работна площ. Ако искате да промените избора, който сте направили по време на настройването, отворете System Preferences (Системни параметри), щракнете General (Основни) и след това изберете опция за изглед. Можете също така да настройвате други параметри от тук.
Съвет: Ако сте нови потребители на Mac, вижте Mac е нещо ново за вас? и статиите на Apple Support What's it called on my Mac? (Кака се казва това на моя Mac?) и Mac tips for Windows switchers (Съвети за потребители, прехвърлящи се от Windows към Mac).