Nastavenie funkcie Čas pred obrazovkou pre seba na iPade
Pomocou funkcie Čas pred obrazovkou môžete spravovať spôsob, akým používate aplikácie, naplánovať si čas bez zariadení a mnoho iného. Tieto nastavenia môžete kedykoľvek zmeniť alebo vypnúť.
Naplánovanie času bez zariadenia
Funkcia Čas pred obrazovkou vám umožňuje zablokovať apky a hlásenia v čase, keď si chcete oddýchnuť od svojich zariadení. Môžete si napríklad naplánovať odpočinok počas jedenia alebo v čase večierky.
Otvorte Nastavenia > Čas pred obrazovkou a ak ste tak ešte neurobili, zapnite Čas pred obrazovkou.
Klepnite na Odpočinok a zapnite možnosť Odpočinok.
Vyberte možnosť Každý deň alebo Prispôsobiť dni a nastavte čas začiatku a konca.
Zapnutie odpočinku na požiadanie
Počas odpočinku sú k dispozícii iba hovory, správy a apky, ktoré povolíte. Môžete prijímať hovory od kontaktov, ktorým ste povolili kontaktovať vás počas odpočinku, a používať apky, ktorých používanie ste povolili vždy.
Keď zapnete odpočinku na požiadanie, päť minú pre zapnutím odpočinku sa odošle pripomienka. Odpočinok na požiadanie bude zapnutý do konca príslušného dňa alebo do začatia naplánovaného odpočinku (ak ste nejaký naplánovali).
Otvorte Nastavenia > Čas pred obrazovkou a ak ste tak ešte neurobili, zapnite Čas pred obrazovkou.
Klepnite na Odpočinok, potom klepnite na Zapnúť odpočinok do zajtra alebo Dočasne zapnúť odpočinok (ak je zapnutá možnosť Rozvrh).
Ak chcete vypnúť odpočinok na požiadanie, klepnite na Vypnúť odpočinok.
Poznámka: Odpočinok na požiadanie môžete zapnúť aj pre člena rodiny, a to buď priamo na jeho zariadení alebo prostredníctvom Rodinného zdieľania na vašom zariadení.
Nastavenie limitov používania apiek
V prípade potreby môžete nastaviť časový limit pre určitú kategóriu apiek (napríklad Hry alebo Sociálne siete) a pre jednotlivé apky.
Otvorte Nastavenia > Čas pred obrazovkou a ak ste tak ešte neurobili, zapnite Čas pred obrazovkou.
Klepnite na Limity pre apky a potom na Pridať limit.
Vyberte jednu alebo viacero kategórií apiek.
Ak chcete nastaviť limity pre jednotlivé apky, klepnutím na názov kategórie zobrazte všetky apky v danej kategórii a potom vyberte apky, ktoré chcete obmedziť. Ak vyberiete viacero kategórií alebo apiek, nastavený časový limit sa bude vzťahovať na všetky.
Klepnite na Ďalej a nastavte povolenú dobu.
Ak chcete nastaviť povolenú dobu pre každý deň zvlášť, klepnite na Prispôsobiť dni a nastavte limity pre konkrétne dni.
Po dokončení nastavenia limitov klepnite na Pridať.
Ak chcete dočasne vypnúť všetky limity pre apky, klepnite na Limity pre apky na obrazovke Limity pre apky. Ak chcete dočasne vypnúť časový limit pre určitú kategóriu, klepnite na danú kategóriu a potom vypnite Limit pre apku.
Ak chcete odstrániť limit pre kategóriu, klepnite na kategóriu a potom na Vymazať limit.
Nastavenie obmedzenia komunikácie
Vo funkcii Čas pred obrazovkou môžete povoliť alebo zablokovať prichádzajúcu a odchádzajúcu komunikáciu – telefonické hovory, FaceTime hovory a správy – s určitými kontaktmi v iCloude, a to natrvalo alebo len v určitom čase.
Ak ešte nemáte zapnuté Kontakty v iCloude, prejdite do Nastavenia > [vaše meno] > iCloud a zapnite možnosť Kontakty.
Otvorte Nastavenia > Čas pred obrazovkou a ak ste tak ešte neurobili, zapnite Čas pred obrazovkou.
Klepnite na Obmedzenia komunikácie, klepnite na Počas času pred obrazovkou a potom vyberte jednu z týchto možností pre komunikáciu povolenú vždy:
Iba kontakty: Bude povolená iba komunikácia s vašimi kontaktmi.
Kontakty a skupiny s aspoň jedným kontaktom: Bude povolená komunikácia s ľuďmi vo vašich kontaktoch alebo skupinová konverzácia, ktorá zahŕňa aspoň jednu osobu z vašich kontaktov.
Všetci: Bude povolená komunikácia s kýmkoľvek vrátane neznámych čísel.
Klepnite na Späť vľavo hore a potom klepnite na Počas odpočinku.
V tejto časti je už vybraná možnosť, ktorú ste nastavili v časti Počas času pred obrazovkou. Toto nastavenie môžete zmeniť na Vybrané kontakty a potom vybrať jednu z nasledujúcich možností:
Vybrať z mojich kontaktov: Vyberte kontakty, s ktorými bude povolená komunikácia počas odpočinku.
Pridať nový kontakt: Pridajte osobu do svojich kontaktov, s ktorou bude povolená komunikácia počas odpočinku.
Ak sa vám pokúsi zavolať alebo poslať správu niekto, kto je v aktuálnych nastaveniach obmedzenia komunikácie zablokovaný, komunikácia sa k vám nedostane.
Ak sa pokúsite vy sami zavolať alebo poslať správu niekomu, kto je v aktuálnych nastaveniach obmedzenia komunikácie zablokovaný, jeho meno alebo číslo sa zobrazí červenou farbou vo vašom yoyname posledných hovorov alebo správ a komunikácia sa neuskutoční. S týmito osobami budete môcť opäť komunikovať, keď ymeníte obmedzenia komunikácie. Ak obmedzenie platí len pre odpočinok, dostanete správu o časovom limite. Po skončení odpočinku môžete v komunikácii s daným kontaktom pokračovať.
Ak potrebujete obnoviť komunikáciu s kontaktmi, ktoré sú v aktuálnych nastaveniach obmedzenia komunikácie zablokované, zmeňte nastavenia vyššie uvedeným postupom.
Výber apiek a kontaktov, ktoré majú byť povolené stále
Vo funkcii Čas pred obrazovkou môžete špecifikovať apky, ktoré je povolené používať, a kontakty, s ktorými je povolené komunikovať vždy, dokonca aj počas odpočinku (napríklad v núdzovej situácii).
Otvorte Nastavenia > Čas pred obrazovkou > Vždy povolené.
V časti Povolené apky klepnite na alebo pri danej apke, čím ju pridáte alebo vymažete zo zoznamu Povolené apky.
Ak chcete určiť kontakty, s ktorými bude povolené komunikovať, klepnite na Kontakty.
Zobrazí sa tu možnosť, ktorú ste vybrali v časti Obmedzenia komunikácie. Toto nastavenie môžete zmeniť na Vybrané kontakty a potom vybrať jednu z nasledujúcich možností:
Vybrať z mojich kontaktov: Vyberte konkrétne osoby, s ktorými bude povolené komunikovať.
Pridať nový kontakt: Pridajte nový kontakt, s ktorým bude povolené komunikovať.
Klepnite na Späť vľavo dole.
Nastavenie obmedzení obsahu a súkromia
V prípade potreby môžete blokovať nevhodný obsah a nastaviť obmedzenia pre nákupy v iTunes Store a App Store.
Otvorte Nastavenia > Čas pred obrazovkou a ak ste tak ešte neurobili, zapnite Čas pred obrazovkou.
Klepnite na Obmedzenia obsahu a súkromia, zapnite Obmedzenia obsahu a súkromia a potom klepnutím na príslušné možnosti nastavte povolenia pre nákupy z iTunes Storu a App Storu, používanie apiek, hodnotenie obsahu a pod.
Môžete tiež nastaviť kód, ktorý bude potrebné zadať pred zmenou nastavení.
Vyberte možnosti, ktorými nastavíte povolenia pre nákupy v iTunes Store a App Store, používanie apiek, hodnotenia obsahu a ďalšie akcie.
Poznámka: Ak chcete používanie funkcie SharePlay vo FaceTime hovoroch obmedziť na svojom zariadení (so systémom iPadOS 15.1 alebo novším), prejdite do Nastavenia > Čas pred obrazovkou > Obmedzenia obsahu a súkromia > Povolené apky a vypnite možnosť SharePlay. Zapnutím tejto možnosti SharePlay povolíte.
Ak chcete nastavenia funkcie Čas pred obrazovkou zdieľať medzi všetkými svojimi zariadeniami, uistite sa, že ste prihlásení pomocou rovnakého Apple ID a že je zapnutá funkcia Zdieľať medzi zariadeniami.