Hledání ve Spotlightu
Pomocí Spotlightu můžete na svém Macu hledat aplikace, dokumenty, fotografie a další soubory. Kromě toho můžete využívat také Návrhy Spotlightu, které zahrnují informace o stavu letů aerolinek, zpravodajství, informace ze světa sportu, akcií či filmu, předpovědi počasí a mnoho dalšího. Funkce využívá různé zdroje, například web, Mapy nebo iTunes. Spotlight vám dokáže zprostředkovat i různé převody jednotek, výpočty či definice.
Tip: Okno Spotlightu můžete přetáhnout kamkoli na plochu nebo zvětšit.
Otevření Spotlightu a hledání
Otevření Spotlightu: Klikněte na ikonu Spotlightu vpravo nahoře na řádku nabídek nebo stiskněte kombinaci Cmd a mezerník.
Používáte‑li Spotlight poprvé, zobrazí se v okně Spotlightu krátký popis. Začněte jednoduše psát do pole hledání.
Zadání hledaného výrazu: Začněte psát, co chcete vyhledat – návrhy se začnou zobrazovat již během psaní; není nutné tisknout klávesu Return.
Soubory v Macu můžete hledat zadáním libovolného popisu hledaného obsahu, jako v běžné mluvě. Při hledání můžete například zadat text „fotografie kalifornie“ nebo „emaily od kelly“.
Požádejte Siri. Řekněte například: „Show my emails from Bob“ Další informace o Siri.
Můžete hledat různý obsah na webu nebo také položky v iTunes Storu, App Storu nebo iBooks Storu. Můžete například vyhledat výsledky sportovních zápasů, předpověď počasí, informace o pohybu akcií, informace o stavu letů nebo spojení z jízdních řádů. Můžete hledat také hudbu, filmy, knihy, aplikace, obchody či zajímavá místa v okolí a mnoho dalšího.
Požádejte Siri. Řekněte například: „What’s the weather today?“
Otevření aplikace: Zadejte název aplikace, například Náhled, a stiskněte klávesu Return.
Požádejte Siri. Řekněte například: „Open FaceTime“
Zobrazení a využití výsledků hledání
Otevření položky: Vyberte položku v seznamu výsledků vlevo a poté stiskněte klávesu Return. Nebo na položku dvakrát klikněte.
Použití náhledu: Klikněte na položky nebo odkazy v náhledu napravo. Chcete-li například přehrát ukázku skladby ze seznamu skladeb v iTunes, klikněte na tlačítko Přehrát vedle skladby. Nebo pokud si chcete koupit lístky do kina v okolí, klikněte na časy filmů.
Zobrazení umístění souboru v Macu: Vyberte soubor v seznamu výsledků hledání a stiskněte a podržte klávesu Cmd. Dole v náhledu bude uvedeno umístění souboru.
Zkopírování položky: Přetáhněte položku ze seznamu výsledků hledání na plochu nebo do okna Finderu.
Zobrazení souborů naposledy použitých v některé aplikaci: Zadejte název aplikace (vynechejte stisknutí klávesy Return, jinak se aplikace rovnou otevře). Chcete‑li otevřít soubor, dvakrát na něj klikněte v náhledu.
Vytvoření zástupce položky na ploše: Přetáhněte položku z výsledků hledání na plochu; jakmile na ni kliknete na ploše, otevře se v příslušné aplikaci, například v Safari.
Zobrazení všech výsledků z Macu ve Finderu: Posuňte se v seznamu výsledků na konec a dvakrát klikněte na Zobrazit vše ve Finderu. Ve Finderu můžete výsledky hledání filtrovat.
Převody, výpočty a definice
Požádejte Siri. Řekněte například: „How many centimeters in an inch?“ nebo „What does parboil mean?“ Další informace o Siri.
Převody měn: Zadejte částku, pro kterou chcete zobrazit ekvivalent v jiných běžných měnách. Můžete například zadat: 100 USD, 100 eur nebo 100 ¥. Zadat lze též výrazy jako: „300 korun v dolarech“ apod.
Převod teplot: Zadejte teplotu, například: 98,8 F nebo 32 C. Zadat lze též výrazy jako: „340 K v C“ apod.
Převod jednotek míry: Zadejte hodnotu jako 25 lb, 54 yardů nebo 23 galonů. Zadat lze též výrazy jako: „32 ft na m“ apod.
Provedení výpočtu: Zadejte matematický výraz, například 956*23,94.
Zobrazení definice: Zadejte slovo nebo frázi a potom klikněte na výsledek v sekci Definice.
Jsou‑li zapnuty Návrhy Spotlightu, může se v některých aplikacích – například v Mailu, Zprávách nebo Poznámkách – u některých položek (například u jmen umělců, míst nebo názvů filmů) zobrazovat zvýrazněný obrys nebo odkaz, což značí, že jsou k dispozici další informace o položce. Další informace v okně Vyhledat zobrazíte jednoduše kliknutím na šipku nebo odkaz. (Vaše zprávy, e‑maily ani jiný obsah se společnosti Apple neodesílá; mohou jí být zasílány jen položky identifikované jako odkazy pro funkci Vyhledat nebo související data o využití).
Z hledání ve Spotlightu můžete vynechat určité složky, disky nebo typy informací (například e‑maily nebo zprávy). Pokud chcete, aby Spotlight prohledával pouze obsah vašeho Macu a nezahrnoval výsledky z webu, můžete vypnout funkci Návrhy Spotlightu. Více informací viz Předvolby pro Spotlight.