Použití Docku
Dock je místo, kde můžete pohodlně uchovávat často používané položky. Do Docku můžete přidat nebo z něj odstranit položky, zvětšit jej, zmenšit nebo jej zcela skrýt.
Složky v Docku se nazývají sady. Dock ve výchozím nastavení obsahuje sadu Stahování. Více informací viz Otevření dokumentů a stažených položek ze sad.
Červený odznak na ikoně v Docku informuje o tom, že je třeba, abyste provedli jednu či více akcí v aplikaci nebo v Předvolbách systému. Červený odznak na ikoně Mailu v Docku například znamená, že máte nový nepřečtený e‑mail.
Otevírání položek z Docku
Otevření aplikace, sady nebo souboru: Klikněte na položku v Docku.
Soubor je možné otevřít přetažením na aplikaci v Docku. Chcete-li například otevřít dokument vytvořený v Pages, přetáhněte jej na ikonu Pages v Docku.
Otevření okna Finderu: Klikněte na ikonu Finderu (smějící se obličej). Další informace o Finderu najdete v tématu Zobrazení souborů ve Finderu.
Také můžete provádět různé akce aplikací, když podržíte ikonu aplikace v Docku nebo podržíte klávesu Ctrl a kliknete na ikonu.
Přidání nebo odstranění položek Docku
Přidání položky: Přetáhněte ji do Docku. Soubory a složky umisťujte napravo od oddělovače Docku a aplikace nalevo od něj. Pokud jste Dock na ploše přesunuli na stranu, přetahujte soubory a složky pod oddělovač a aplikace nad něj.
Při přetažení položky do Docku se na daném místě vytvoří zástupce této položky. Původní položka se nepřesune.
Odebrání položky: Přetáhněte položku mimo Dock, tak daleko, aby se zobrazil text Odstranit.
Odstraněn bude pouze zástupce z Docku. Původní položka zůstane v Macu zachována.
Smazání položek z Macu
Přetáhněte položku do koše na konci Docku. Chcete-li koš vysypat, klikněte na koš a potom na Vysypat. Více informací viz Mazání souborů a složek.
Nastavení předvoleb pro Dock
Použijte příkaz Apple > Předvolby systému a poté klikněte na Dock.
Nastavte požadované předvolby. Více informací viz Předvolby pro Dock.
Zkratky pro Dock
Změna velikosti Docku: Umístěte ukazatel myši nad oddělovač tak, aby se zobrazila dvojitá šipka, a poté přetáhnutím Dock zvětšete nebo zmenšete.
Změna uspořádání položek: Přetáhněte ji na nové místo.
Zobrazení nabídky zkratek položky: Podržte Ctrl a klikněte na položku.
Zobrazení nabídky zkratek Docku: Podržte Ctrl a klikněte na oddělovač.
Zobrazení otevřených oken aplikace: Podržte Ctrl, klikněte na ikonu aplikace a vyberte volbu Zobrazit všechna okna.
Přidání otevřené aplikace do Docku: Podržte Ctrl, klikněte na ikonu aplikace a použijte příkaz Volby > Ponechat v Docku.
Otevření položky ve Finderu: Podržte Cmd a klikněte na ikonu položky nebo podržte Ctrl a klikněte na ikonu; poté použijte příkaz Volby > Zobrazit ve Finderu.
Přepnutí na předchozí aplikaci a skrytí aktuální aplikace: Podržte Alt a klikněte na ikonu aktuální aplikace.
Přepnutí na jinou aplikaci a skrytí všech ostatních aplikací: Podržte Alt a Cmd a klikněte na ikonu aplikace, na kterou chcete přepnout.
Ukončení otevřené aplikace: Podržte Ctrl a klikněte na ikonu aplikace. Poté vyberte Ukončit.
Vynucené ukončení aplikace: Podržte Ctrl a Alt a klikněte na ikonu aplikace. Poté vyberte Vynutit ukončení.
Použití klávesnice pro přístup k Docku: Stisknutím Ctrl-F3 (na přenosném počítači Ctrl-Fn-F3) přejdete do Docku. Poté se přesunujte mezi ikonami pomocí kláves Šipka vlevo a Šipka vpravo. Stisknutím klávesy Return otevřete položku.
Vysypání koše: Podržte Ctrl a klikněte na koš, potom vyberte Vysypat koš.
Tip: Odstranili jste nechtěně ikonu některé aplikace z Docku? Žádný problém, aplikace v Macu i nadále zůstává. Otevřete aplikaci pomocí Launchpadu nebo Spotlightu, klikněte na ikonu aplikace v Docku s přidrženou klávesou Ctrl a poté použijte příkaz Volby > Ponechat v Docku.
Pokud požadujete rychlý přístup ke všem aplikacím, včetně aplikací, které nejsou v Docku, použijte Launchpad.